
Ar kada nors susimąstei, kaip vienas cheminis elementas gali pakeisti pasaulį? Galbūt prieš akis iškilo vandenilio izotopai, atveriantys duris į švariąją energiją, o gal anglis, įgalinanti nanotechnologijas?
Vilniaus Metodinis STEAM ugdymo centras ir Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetas kviečia Lietuvos moksleivius dalyvauti konkurse „Cheminių elementų supergalios“. Jei žaviesi chemijos mokslu, esi smalsus, kūrybiškas ir nori papasakoti įdomią istoriją, kviečiame sukurti filmuką apie vieną cheminį elementą, kuris išgelbės pasaulį, ir laimėti puikių prizų!
„Cheminis elementas yra materijos pagrindas. Šiuo metu mes žinome 118 cheminių elementų, ir jie yra suklasifikuoti į lenteles pagal jų savybių panašumus bei tų savybių pasikartojamumą. Kokių tik per istoriją nebuvo tų lentelių variantų… Periodinė elementų sistema leidžia prognozuoti, kurie cheminiai elementai ir kaip galėtų reaguoti vieni su kitais. Visas materialusis pasaulis yra sudarytas iš atomų ir molekulių. O mes ir viskas aplink mus yra chemija. 24 elementai atlieka biologinį vaidmenį. 6 elementai – deguonis, anglis, vandenilis, azotas, kalcis ir fosforas – sudaro apie 98,5 proc. žmogaus kūno masės. Tarp visų elementų natūraliai pasitaiko tik 92. Likusieji – sintetiniai, atrasti laboratorijose.” – pasakoja konkurso globėjas VU Chemijos ir geomokslų fakulteto dekanas prof. habil. dr. Aivaras Kareiva.
Konkurse dalyvauti kviečiami visi chemija besidomintys moksleiviai
Konkursas skirtas visiems chemija besidomintiems Lietuvos moksleiviams. Dalyvauti galima tiek individualiai, tiek komandomis. Konkurso pradžia – Periodinės elementų lentelės diena, pasaulyje minima vasario 7 d. ir žyminti pirmąjį periodinės elementų lentelės paskelbimą: 1863 m. britų chemikas Džonas Niulandsas (John Newlands) tapo pirmuoju mokslininku, išrikiavusiu cheminius elementus pagal jų atominę masę ir apie tai paskelbusiu moksliniame žurnale Chemical News.
Konkurso eiga
1. Pasirink cheminį elementą, kuris, tavo manymu, gali turėti lemiamos įtakos žmonijos ateičiai.
2. Sukurk trumpą (iki 5 min trukmės) filmuką, kuriame kūrybiškai paaiškini, kodėl būtent šis elementas gali išgelbėti pasaulį. Galimi vaizdo įrašo formatai: MP4 arba MOV; rekomenduojamas kraštinių santykis – 16:9, skiriamoji geba – 1080p.
3. Kurdamas filmuką pasirūpink savo ir kitų konkurso dalyvių saugumu! Naudok tik legalias priemones, nekenkiančias tau ir kitiems komandos nariams, gyvūnams ir aplinkai. Kilus klausimams, visada konsultuokis su mokytojais ar kitais suaugusiaisiais!
4. Užpildyk dalyvio anketą ir pateik savo filmuką komisijos vertinimui iki vasario 25 dienos vidurnakčio. Dalyvio anketą rasi čia.
5. Pateikdamas filmuką konkursui būtinai pridėk sutikimą dėl savo ar kitų asmenų atvaizdo naudojimo ir viešinimo konkurso organizavimo tikslais.
Konkurso nugalėtojų laukia ypatingi prizai
VU Metodinio STEAM ugdymo centro Facebook paskyroje už labiausiai patikusius filmukus galės balsuoti visi norintys. Publikos simpatijų balsavimas vyks nuo vasario 27 iki kovo 7 dienos. Daugiausia patiktukų sulaukusio darbo autorių laukia ypatingas prizas – STEAM veiklų diena mokykloje ir atvira prof. A. Kareivos paskaita! „Atvyksime į bet kurį Lietuvos miestą ar miestelį ir atsivešime ne tik įdomią profesoriaus paskaitą mokyklos bendruomenei, bet ir pluoštą įvairių praktinių STEAM veiklų, įkvėpsiančių domėtis mokslu. Nepamiršime atsivežti ir daiktinių prizų!” – žada VU Metodinio STEAM ugdymo centro Chemijos laboratorijos kuratorė Agnė Kizalaitė.
Konkurso dalyvių filmukus taip pat vertins iš VU Chemijos ir geomokslų fakulteto mokslininkų bei VU Metodinio STEAM ugdymo centro Chemijos laboratorijos darbuotojų suburta komisija. Geriausių filmukų autoriai trijose amžiaus kategorijose – iki 8 kl., 8–9 kl. ir 10–12 kl. – bus apdovanoti knygomis „Nuostabusis cheminių elementų pasaulis“.
Informacija pasiteiravimui:
+370 6 585 5402
info@steam.vu.lt
Organizatorių skelbimas