Skip to main content

„Nuo plokščios Žemės iki galaktikų spiečių“

Tauragės STEAM atviros prieigos centro kvietimu rugsėjo 6 dieną Tauragėje lankėsi garsus astronomas, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijos darbuotojas bei edukatorius Saulius Lovčikas.

Tauragės regiono moksleiviams lektorius skaitė pranešimą „Nuo plokščios Žemės iki galaktikų spiečių“. Pranešimo metu klausytojai buvo supažindinti su žmogaus santykio su Visata kaita — kaip mitinis pasaulėvaizdis per ilgą laiką buvo pakeistas moksliniu pasaulio supratimu, o žmogaus žinios apie Visatą išsiplėtė nuo plokščios Žemės idėjos iki sudėtingų galaktikų spiečių, iki kurių atstumai – tūkstančiai parsekų. Sužinojome, kad Žemė “augo” 4,5 mlrd. metų ir priežastis kodėl neauga dabar…. Saulius Lovčikas taip pat pažadino moksleivių smalsumą, aptardamas senovės mįsles, patarles, pasakas bei piešinius ir jų ryšį su astronominiais įvykiais. Atskleidė, kaip šie kultūriniai elementai padėjo astronomams nustatyti svarbių kosminių reiškinių datas. Taip pat buvo kalbama apie religinių įsitikinimų įtaką žmonių pasaulėžiūrai.

Antroji renginio dalis vyko sutemus, prie teleskopo, kur dalyviai turėjo galimybę patys stebėti dangaus kūnus. Moksleiviai galėjo žvilgtelėti į pavienes ir dvinares žvaigždes, kurios sukasi aplink bendrą masės centrą, grožėtis padrikaisiais bei kamuoliniais žvaigždžių spiečiais. Be abejo, buvo neapsieita ir be planetų stebėjimo – tarp jų Urano, Jupiterio, ir visų dėmesį prikausčiusio įspūdingojo Saturno su savo charakteringaisiais žiedais. Dalyviai taip pat stebėjo artimiausią mums Andromedos galaktiką, Paukščių Taką bei planetinius ūkus – mirusių žvaigždžių likučius, kurie primena, kad net ir žvaigždės turi savo gyvavimo ciklą. Dalyviai ne tik žavėjosi vaizdais pro teleskopą, bet ir aktyviai dalyvavo – uždavinėjo klausimus, diskutavo apie stebėtus objektus, mokėsi žvaigždynų pavadinimus bei sužinojo, kaip juos atpažinti nakties danguje.

Šis astronomo apsilankymas skatino dalyvių apmąstymus apie žmonijos vietą Visatoje, kosmoso platybes ir neišsemiamą norą atrasti bei pažinti tai, kas slypi už mūsų planetos ribų. Už šio renginio organizavimą esame dėkingi Tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos laboratorijos darbuotojoms Jūratei ir Nijolei.