Skip to main content

Panevėžio regioniniame STEAM centre lankėsi buvusi NASA astronautė

Gegužės 7 dieną Panevėžio švietimo centro padaliniuose,  regioniniame STEAM centre ir robotikos centre „RoboLabas“ lankėsi buvusi Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) laivyno karininkė, NASA astronautė Heidemaria Stefanshyn – Piper.

Ji viena iš kiek daugiau nei 70 iki šiol į kosmosą pakilusių moterų. Atvirame kosmose amerikietė iš viso praleido daugiau nei 33 valandas ir pakilti virš Žemės jai teko net du kartus.

„Kad buvusi NASA astronautė atvyktų į Panevėžį teko įdėti nemažai pastangų, labai džiaugiamės, kad mums – Panevėžio švietimo centrui pasikviesti karinio laivyno inžinierę padėjo centro partneriai LINEŠA atstovai, kurie didelį dėmesį skiria STEAM ugdymui. Labai džiaugiamės, kad pasidalinti savo patirtimi iš visų Lietuvos STEAM centrų astronautė pasirinko atvykti į Panevėžio robotikos centrą „RoboLabas“ ir STEAM atviros prieigos centrą“, – teigė Panevėžio švietimo centro direktorė Asta Malčiauskienė.

Į Panevėžį atvykusi astronautė susitiko su gausia švietimo bendruomene iš įvairių miesto įstaigų. Susitikimo metu amerikietė H. Piper gana atvirai papasakojo apie savo kelionę nuo JAV karinio jūrų laivyno iki astronautės profesijos. Prieš tapdama astronaute H. Piper dirbo kariuomenėje turėjo JAV laivyno kapitono laipsnį ir būdama kvalifikuota nardytoja remontavo povandeninius laivus. Tad pakilti į orbitą jai kažkuo priminė nardymą po vandeniu, todėl ir ryžosi pateikti kandidatūrą į NASA astronautų programą.  

„Treniruotės baseine po vandeniu buvo labai gera alternatyva skrydžiui į kosmosą. Tikriausiai geriausia, ką galima gauti čia, ant Žemės, ilgesniam laikui. Visi mano išėjimai į atvirą kosmosą truko daugiau ar mažiau 6,5 valandos. Kaskart žvelgdama žemyn į Žemę galvodavau – tai štai, ką reiškia būti atviroje orbitoje, todėl man iki šiol pats nuostabiausias dalykas buvo, tai iš kosmoso žiūrėti atgal į Žemę“, – pasakojo buvusi astronautė Heidemaria Stefanshyn – Piper.

Renginio metu astronautė akcentavo ir paragino nebijoti stoti į inžineriją ir rinktis gamtos mokslus. Žinoma, renkantis astronauto kelią reikia, jog gerai sektųsi ne tik gamtos mokslai, bet ir matematika.