Skip to main content

Panevėžio STEAM centras prisidės prie mokslo projekto „FLORA:AI“

Panevėžio regioninis STEAM atviros prieigos centras sėkmingai plėtoja bendradarbiavimo ryšius ir kartu su patyrusiu programuotoju, tikru Dirbtinio intelekto profesionalu Eivanu Maksvyčiu iš Šilutės raj. parengė specializuoto taikomosios matematikos ir programavimo kurso programą, skirtą nuotoliniam studentų mokymui, DI technologijos ir išmanioji augalininkystė „FLORA:AI“.

Viena iš pamatinių šio mokslinio projekto: „Flora:AI“ dalių yra duomenų rinkimas iš inovatyvaus hidroponinio šiltnamio įmontuotų jutiklių. Tam tikslui kuriama išmani programėlė aplikacija, kuri realiuoju laiku atvaizduos esamo laiko ir sukauptus duomenis apie pasirinktų ir stebimų augalų vystymąsi, vandens pH lygį, anglies dvideginio kiekį, dozuojamas mineralines medžiagas, temperatūrą, dirvožemio ir oro drėgmę bei kt.

Kadangi inovatyvus hidroponinis STEAM centro šiltnamis turi stebėjimo kamerą, kuri į socialinius tinklus automatiškai kelia per parą nufilmuotus, ir į vienos minutės filmukus sutrauktus, augalų augimo vaizdo įrašus. Tokiu būdu galima stebėti, kaip augalas juda, reaguoja, kad yra gyvas. 

„Dirbtinio intelekto technologijos apima algoritminių sistemų, galinčių atlikti užduotis, kurioms paprastai reikia žmogaus intelekto, kūrimą. Šios sistemos dabar gali imituoti įprastą elgesį ir automatizuoti įvairius kognityvinių gebėjimų reikalaujančius procesus. Kadangi DI  pastūmėjo kitas pažangiausias technologijas daugelyje sričių, šiandien tai tapo nepakeičiama technologija siekiant efektyvumo, dirbant su didelės apimties struktūrizuotų ir nestruktūrizuotų duomenų rinkiniais, aptikti ir išgauti sudėtingas duomenų koreliacijos struktūras arba reiškinių, kurie yra išreikšti per šiuos duomenis, priežastinių ryšių paaiškinimą ir prognozavimą.“, — pasakoja programos kūrėjas Eivanas Maksvytis. 

Planuojama, kad parengtos programos studentai pasitelkdami transliacijas stebės ir skaičiuos augančių augalų lapų plotą, iš regimos šviesos spektro nustatys chlorofilo kiekį, įvairias ligas.

„Šios programos kurso pagrindinis dėmesys bus skiriamas giliųjų dirbtinių neuroninių tinklų matematinių struktūrų konceptualiam supratimui, pabrėžiant praktinius šios technologijos aspektus per programinę implementaciją atliekant eksperimentinę veiklą. Šios veiklos suteiks studentams praktinės patirties diegiant giliuosius neuroninius tinklus, atliekant prižiūrimas mokymosi užduotis, taikant neuroninius modelius duomenų rinkinių analizei ir sintezei, vertinant DI modelius naudojant statistinius metodus. Kadangi DI technologijoms yra būdingas taikymo agnosiškumas ir įvairiapusiškumas, todėl šios programos kurse bus selektyviai renkami ir naudojami duomenys iš kontroliuojamų biologinių-klimatinių sistemų.“, — sako Eivanas Maksvytis.

Šiuo metu jau yra sukurta dalis vaizdo medžiagos apie „FLORA:AI“, ir visą tai naudojama kuriant aplikaciją. Eksperimentinei veiklai atlikti bus pasitelkiama Panevėžio švietimo centro padalinio Panevėžio regioninio STEAM atviros prieigos centro DI galimybių taikymo laboratorijos įranga ir hidroponinio šiltnamio duomenų sistemos prieiga.