Skip to main content

Panevėžio STEAM centro pamokos įkvėptos NASA misijos skrydžiams iš Mėnulio į Marsą

Panevėžio regiono atviros prieigos STEAM centras kartu su PRC „Robo Labas“ įkvėpti naujos kartos tyrinėtojų, dalyvauti NASA misijoje skrydžiams iš Mėnulio į Marsą pakvietė ir Panevėžio miesto mokyklų mokinius įsitraukti į „Artemis I“ misiją! Panevėžyje spalio 18 – lapkričio 29 dienomis mokiniai dalyvauja tikrame kosmoso iššūkyje – „Robotų fiesta: tikslas KOSMOSAS“.  

Vykdant misiją „Artemis I“ sukurta STEAM tyrimų serija, skirta sudominti mokinius ir pakviesti juos aktyviai dalyvauti STEAM veiklose. Renginių ciklas apima interaktyvias veiklas ir atviras pamokas, atliekant misiją: „Pakilimas į kosmosą“, „Bandymai ir transportas“ bei „Darbas kosmose“.

Renginio metu Panevėžyje STEAM centro dirbtinio intelekto, fizikos ir inžinerijos metodininkai Donatas Bakšys ir Algirdas Veversis skystuoju azotu žemės sąlygomis imitavo levitacijos efektą. Naudojant šį metodą mokiniai turėjo galimybę išvysti, kaip kūnai kosmoso erdvėje gali judėti laisvo kritimo metu. Pamokų metu vaikai ir patys išmėgino skysto azoto galimybes. Pavyzdžiui, organinių medžiagų reakciją į kreogeninę temperatūrą.

Be galo įkvepiantis ir įdomus buvo ir susitikimas per nuotolį su KTU transporto priemonių inžinerijos studentu Deividu Čelkiu.  Gargžtiškis papasakojo, kaip jam 2019 m. nusišypsojo sėkmė būti pakviestam stažuotis JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso agentūroje NASA.  Lietuvio stažuotė Amerikoje truko net 16 savaičių. D. Čelkys NASA dirbo Aeromechanikos skyriuje, kur darbas buvo orientuotas į bepiločių ir pilotuojamų vertikaliai pakylančių ir nusileidžiančių orlaivių tyrimą ir tobulinimą. „Vienas iš projektų, prie kurių dirbau, – testavimas vėjo tunelyje, kur atlikome tyrimus su specialiu stendu, susidedančiu iš šešių individualių rotorių sistemų. Pagrindinis projektas, kuriame dirbau stažuotės metu, – testavimo stendo projektavimas orlaiviams su pasukamu sparnu“, – apie stažuotės darbo specifiką pasakojo D. Čelkys.

Lapkričio 22 d. ir 23 d. Panevėžio STEAM centre mokinių dar laukia raketų prototipų, panašių į galingos misijos „Space Launch System“ (SLS) raketą, kūrimas ir paleidimas. O jaunieji PRC „Robo Labo“ kosmoso tyrinėtojai lapkričio 26 d. susirungs nuotaikingose robotų „mBotų“ varžybose „Kosminis futbolas“. Renginių ciklą vainikuos kelionė į Lietuvos etnokosmologijos muziejų, Molėtų r.