Skip to main content

Vabzdžiai ir lervos – biotrąša, pašarai, maisto produktai žmonėms

Pastaruoju metu privačiose interneto pokalbių grupėse ir bičiulių kolektyvuose vis daugiau dėmesio skiriama aptarti lietuviams neįprastus maisto produktuktus – vabzdžius ir jų lervas. Paprastai nežinojimas kelia daug klausimų ir dar daugiau nepasitenkinimo bei priešiškumo. 

Siekdami išsklaidyti kuriamus mitus, pasitikrinti savo žinias ir atrasti bendradarbiavimo formų, Šiaulių STEAM centro metodininkė dr. Ilona Kerienė ir kolegos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos mokslininkai lankėsi įmonėje „Insect box“, kuri siekia pramoniniu ir automatiniu mastu plėtoti Tenebrio molitor vabzdžių (lervų) veisimą ir gaminti saugius, aukščiausios kokybės produktus.

Tenebrio molitor arba didieji milčiai yra pirmoji vabzdžių rūšis, kurią Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) patvirtino saugią vartoti žmonėms. Žinoma, kad šių vabzdžių auginimui sunaudojama itin mažai vandens ir pašarų. Lyginant su tradicinės gyvulinkystės šakomis, išskiriamas ženkliai mažesnis CO2 kiekis. 

Maža to, šių vabzdžių auginimas taip pat prisideda prie ES Žaliojo kurso ir žiedinės ekonomikos – Tenebrio molitor baltymai gali būti naudojami pašarams, jų ekskrementai – biotrąša. Kaip maisto produktai, šių vabzdžių lervos gali būti panaudotos baltyminiuose batonėliuose, pikantiškuose užkandžiuose, tapti mėsos pakaitalais, kepiniais, makaronais ir kitais produktais. 

Įmonės atstovai pasakojo, kad lervų aliejuje gausu mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis kovojant su širdies ir krajagyslių ligomis. Vabzdžių chitinas ir chitozanas pasižymi mažu toksiškumu, biologiniu suderinamumu ir skaidomumu bei daugybe biologinių poveikių, tokių kaip antioksidacinis, antimikrobinis ir priešnavikinis poveikis, todėl gali būti pritaikomi daugelyje sričių nuo chemijos iki medicinos, farmacijos ar kosmetikos pramonės, taip pat kaip ir nuo maisto iki tekstilės pramonės.

Bendradarbiaujant su Šiaulių STEAM centru, tikimasi užtikrinti informacijos apie Tenebrio molitor auginimą ir vartojimą pasiekiamumą augančiai vartotojų grupei. Ši tema gali būti atskleista rengiamame brandos darbe, kurio klausimais gali konsultuoti Šiaulių STEAM centro Chemijos-biologijos laboratorijos metodininkė dr. Ilona Kerienė.